Купить новостройку с отделкой. Где купить однокомнатную квартиру в новостройке? Купить новостройку недорого. Оценка стоимости недвижимости. Какая рыночная оценка недвижимости? Принципы оценки недвижимости. Теплый пол своими руками. Как сделать теплый пол в доме. Монтаж водяного теплого пола. Не включается ноутбук. Скажите почему не включается ноутбук. Ноутбук включается и сразу выключается. Быстрый кредит наличными. Где быстро взять кредит без справок. Оформить быстрый кредит. Топ wow сервера. Где скачать последний клиент wow? Самый лучший сервера world of warcraft. Ленточная пилорама цена. Ленточная пилорама своими руками чертежи. Скачать чертежи ленточной пилорамы. Аренда квартир без посредников. Длительная аренда квартир без посредников и прочих. Аренда однокомнатной квартиры.

Сельская бібліятэка аграгарадка Гальшаны - пераможца Рэспубліканскага конкурсу

Сельская бібліятэка аграгарадка Гальшаны па выніках XXVI Рэспубліканскага конкурсу Бібліятэка - асяродак нацыянальнай культуры стала пераможцам у намінацыі За значны ўклад у выхаваўчую работу з падрастаючым пакаленнем. У гэтым годзе ў ім удзельнічалі 38 публічных бібліятэк, якія прадстаўлялі ўсе вобласці нашай краіны. Сельская бібліятэка аграгарадка Гальшаны ўжо двойчы становіцца пераможцам дадзенага прэстыжнага для бібліятэк конкурсу. У 2013 годзе ў намінацыі За навацыі ў галіне бібліятэчнай справы бібліятэка атрымала I месца за стварэнне і арганізацыю работы на базе бібліятэкі музея мерыдыяна Дугі Струвэ.

Па выніках працы за 2017 год на конкурс былі прадстаўлены матэрыялы па рабоце з падрастаючым пакаленнем. Як паказала практыка, на сённяшні дзень сельская бібліятэка аграгарадка Гальшаны зяўляецца для дзяцей, падлеткаў і моладзі культурным асяроддзем для адпачынку, пазнання, развіцця і прасторай, дзе для іх арганізуюцца мерапрыемствы рознай тэматыкі. І асноўная задача, якую ставіць перад сабой калектыў бібліятэкі, узначалены Алёнай Баляславаўна Юневіч, гэта далучэнне падрастаючага пакалення да кнігі і чытання, а праз іх да вытокаў нацыянальнай культуры і літаратуры.

На працягу 2017 года бібліятэка рэалізоўвала ўласны праект “Мы чытаем”, у рамках якога вялася работа па папулярызацыі твораў беларускай літаратуры, мовы, народных традыцый, святаў і абрадаў. У дапамогу рэалізацыі праекта створаны электронныя рэсурсы відэа-агляд “Неўміручае слова беларускіх Песняроў” да 135-годдзя з дня нараджэння Я.Купалы і Я.Коласа і відэа-каляндар “Ашмяншчыны літаратурная”.

Выхаванню патрыятызму ў падрастаючага пакалення ў першую чаргу садзейнічае краязнаўчая работа. Пры бібліятэцы працуе інфармацыйна-краязнаўчы цэнтр, у якім сабраны рознабаковыя матэрыялы па гісторыі Гальшан. Тэма краязнаўства дамінуе і ў афармленні інтэр’ера бібліятэкі. У цэнтры размешчаны макет руін Гальшанскага замка, у дзіцячым пакоі аб знакавых мясцінах старажытнага мястэчка раскажа карта-экспазіцыя “Падарожжа па Гальшанах”.

Важную ролю ў выхаваўчым працэсе падрастаючага пакалення адыгрывае музей Дугі Струвэ. Тут для дзяцей з усёй Беларусі праводзяцца аглядныя экскурсіі Дуга, якая абядноўвае народы і культуры, Геадэзічная Дуга Струве і яе заснавальнікі, Геадэзічны пункт Тупішкі на карце Ашмяншчыны, падчас якіх яны знаёмяцца не толькі з мерыдыянам, але і атрымліваюць інфармацыю аб турыстычным патэнцыяле Ашмяншчыны.

Эфектыўна працуе бібліятэка і ў іншых кірунках, якія непасрэдна ўплываюць на выхаванне падрастаючага пакалення, на фарміраванне ў іх пачуцця патрыятызму і любові да малой Радзімы.

У планах бібліятэкі і яе творчага калектыву - не спыняцца на дасягнутым, а значыць быць запатрабаваным у свайго чытача. У гэтым годзе на базе бібліятэкі рэалізуецца чарговы праект, фінансуемы Еўразвязам Дуга Струвэ - спадчына стагоддзяў, у частку мерапрыемстваў якога будуць задзейнічаны дзеці і моладзь.

Калектыў бібліятэкі ўзначальвае Алёна Юневіч, граматны, малады, эрудыраваны спецыяліст, які крэатыўна ставіцца да сваіх абавязкаў і ў 2018 годзе яна заслужана ўдастоена звання “Лепшы па прафесіі сярод моладзі, якая працуе ў аграгарадках” па выніках Рэспубліканскага прафсаюзнага конкурсу.

Peramoga Peramoga1

Peramoga3 Peramoga2