Мая прафесія - маё будучае

13 красавіка бібліятэкары аддзела абслугоўвання і інфармацыі запрасілі вучняў выпускных класаў ДУА “Сярэдняя школа №2 г. Ашмяны” на бібліятэчны журфікс “Мая прафесія – маё будучае”. Пад час размовы бібліятэкары расказалі вучням, што выбар прафесіі – гэта вельмі адказны момант у жыцці кожнага чалавека. Звярнулі ўвагу на найбольш запатрабаваныя прафесіі ў нашым грамадстве, але асноўны акцэнт на мерапрыемстве быў зроблены на прафесіі і спецыяльнасці галіны культуры. Вучні даведаліся аб гісторыі прафесіі бібліятэкара, вядомых людзях бібліятэчнай справы. Асаблівая ўвага была звернута на тое, дзе можна атрымаць прафесію бібліятэкара.
На мерапрыемства былі запрошаны галоўны захавальнік фонду УК “Ашмянскі краязнаўчы музей імя Ф.Багушэвіча” Галамбоўская Алена Іосіфаўна і намеснік дырэктара ДУК “Ашмянскі раённы цэнтр культуры” Ланеўская Марта Генадзеўна. Госці расказалі пра прафесіі профілю сваёй дзейнасці, падзяліліся ўражаннямі студэнцкага жыцця, пазнаёмілі з ўстановамі культуры, дзе можна атрымаць спецыяльнасці. Госці мерапрыемства акрамя аповеда пра сваю работу выказалі самыя сардэчныя пажаданні кожнаму з маладых людзей знайсці сваё месца ў жыцці. Прысутныя адказалі на пытанні, якія задавалі вучні.
У канцы размовы вядучыя зрабілі агляд літаратуры кніжнай выставы “Бібліятэка ў дапамогу абітурыенту”, на якой прадстаўлены вучэбныя дапаможнікі, кнігі, інфармацыя пра новыя правілы паступлення ў навучальныя ўстановы, якія неабходны дакументы, тэрмін правядзення ўступнай кампаніі, а таксама пазнаёмілі з рэкламным буклетам Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў, дзе асаблівы акцэнт зроблены на факультэт інфармацыйна-дакументальных камунікацый. Вучні з цікавасцю паглядзелі відэаролікі пра УА “Магілеўскі дзяржаўны бібліятэчны коледж імя А.Пушкіна”, “10 самых запатрабаваных і высокааплатных прафесій”, пра працу бібліятэкара   ў Нацыянальнай бібліятэцы Беларусі, зрабілі падарожжа па самых незвычайных бібліятэках свету.
Maya prafesiya - maye buducae (4) Maya prafesiya - maye buducae (3)
Maya prafesiya - maye buducae (2)  Maya prafesiya - maye buducae (1)